Galleri Lyktan i Skogås centrum, en trappa upp till vänster

Kulturföreningen Lyktan

är en religiöst och partipolitiskt obunden idéell förening. Belägen i Skogås - Trångsund - Länna med cirka 22000 invånare, ligger i östra Huddinge kommun, Stockholms län.
Lyktan bildades 1992 som en stödförening för det då tilltänkta "Skogås kulturhus". Lyktan vill verka för ett kulturellt öppnare samhälle och har sedan bildandet med små medel försökt att dra sitt strå till stacken med utställningar, hantverksmässor, poesiaftnar, barnkonstutställningar, föredrag, artistuppträdanden med mera.

Postadress:
Galleri Lyktan, Skogåstorget 7-9, 142 30 Skogås

Allmänna frågor:
lyktan@lyktan.net
Ordförande Grazyna Kulpa

Hantverk och stickkafe:
Kathrine Hultman Eriksson
kathrine.a.eriksson@lyktan.net

Fotoklubben:
Kenth Wångklev
fotoklubben(at)lyktan.net

Konst och utställningar:
konst@lyktan.net
Kerstin Olsson Grönvik



STYRELSEN 2018

Ordförande: Grazyna Kulpa
grazyna.kulpa@comhem.se

Kassör: Kathrine Hultman Eriksson
kathrine.a.hultman@gmail.com

Sekreterare: Björn Möllersten
bjorn.mollersten@telia.com

Ledamot: Juha Vilppunen
juhafoto@outlook.com

Ledamot: Aljona Sandgren
aljona_sandgren@hotmail.com

Ledamot: Rita Möllerberg
rita@janemar.se

Suppleant: Mona Wernerhjelm
mona.w@comhem.se

Suppleant: Kenth Wångklev
kwangklev@yahoo.se

Suppleant och webbmaster:
Kerstin Olsson Grönvik
kerstin@kogart.se

Suppleant: Filippa Ydstedt Book
filippayb@yahoo.se


Lyktans stadgar 2018 Läs dem här


Galleri Lyktan - en plats för ett levande kulturliv i förorten

Kulturföreningen Lyktans mötesplats och galleri i Skogås Centrum. Ta rulltrappan eller hissen en trappa upp, ligger intill biblioteket.

2005 blev Grazyna Kulpa ordförande i föreningen, med ett stort engagemang att vilja lyfta fram Skogås och ge förorten en plats på kulturkartan. Tillsammans med andra likasinnade och med det kommunala bostadsföretaget Huges välvilja, flyttade kulturföreningen in i den första egna lokalen och Galleri Lyktan uppstod.
2009 flyttade Lyktan upp en trappa, till en ljus lokal intill biblioteket. Lyktan är en idéell kulturförening, styrelsen och andra medlemmar bidrar med arbete utan ekonomisk ersättning.
Verksamheten bekostas av medlemsintäkter, utställningavgifter, kommunala fastighetsbolaget Huge samt av Huddinge kommun. För stickkafét kursbidrag av ABF.
Vi välkomnar också nya sponsorer.

Lyktans ordförande Grazyna Kulpa

2017 tilldelades Kulturföreningen Lyktans ordförande ett stipendium av Christina Jutterströms fond, Sveriges Konstföreningar. Stipendiet uppmärksammar en kreativ och driftig konstföreningsledare som arbetar på ideell basis i konstföreningsrörelsen för dess utveckling och fortlevnad.
intervjuades av Dagens Nyheter i juli 2017. Läs här


Du är lika välkommen som aktiv eller passiv medlem. Vi vill vara en mötesplats för alla.
Intresserad att bli medlem? Välkommen att kontakta oss via mail eller gör ett besök på galleriet

lyktan

Bild Peter Olsson